Ingatlan bérbeadás szabályosan

Újra meglendült az ingatlan piac és ezzel együtt az ingatlan bérbeadással is egyre többen foglalkoznak. Különösen nagy népszerűségnek örvend a közösségi bérbeadás, vagy lakásmegosztás (airbnb, booking.com, couchsurfing). Azonban hogyan is kell ezt szabályosan csinálni?

2015. augusztus 26. · Általános hírek    

Megfelelő bérleti szerződés az alapja mindennek

Mindenek előtt rögzítsük, hogy bérleti szerződés kell; a törvény szerint ingatlan (lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség) bérletére vonatkozó szerződés kizárólag írásban érvényes. Nem szabad elfeledkezni arról, hogy egy jól megírt szerződéssel mind a bérbeadó, mind pedig a bérlő védheti megát és sok későbbi vitától lehet megóvni magunkat.

A jó szerződés ismérveit nem annyira pontokba szedve lehet megadni, hanem inkább sok gyakorlati tapasztalat alapján lehet kiérlelni egy alapos bérleti szerződést - amit aztán folyamatosan érdemes felülvizsgálni. Nem feltétlen a hossza, sokkkal inkább az átgondoltsága az, amivel elejét vehetjük a vitáknak és a bajnak.

Kell adószám ingatlan bérbeadáshoz?

Ha megvan a megfelelő szerződés, akkor pedig a jövedelmeződég érdekében tisztában kell lenni az adózási szabályokkal (nav.hu): különbséget kell tenni a hosszabb időre szóló ingatlan-bérbeadás és a rövid távú, néhány vendégéjszakára szóló szolgáltatás között. Míg az egyiknél nem, a másiknál kötelező az adószám.

A lakáskiadás feltételeit nem árt szerződésben rögzíteni. A tartós ingatlan-bérbeadáshoz nem kell adószámot kiváltani, ha csak a bérbeadó nem választ valamilyen adószámhoz kötött gazdálkodási formát. Mivel a magánszemély általi, nem turisztikai célú bérbeadás mentes az áfa alól, a havi lakbérről számlát nem, de átvételi elismervényt ki kell állítani, de legalábbis nyomon követhetően jegyezni kell a tulajdonos bevételét.

Költség elszámolás ingatlan bérbeadásnál

A bérbeadásból származó jövedelmet a bevételből két módon lehet megállapítani. Az egyik lehetőség a tételes költségelszámolás, amikor a bevételt, a jövedelem kiszámításánál csökkentik az igazolt költségek (közüzemi számlák, felújítási költségek) és az értékcsökkenés. A másik lehetőség, hogy a teljes bevételből 10 százalék költséghányad levonásával állapítja meg jövedelmét a bérbeadó. A jövedelem után negyedévenként adóelőleget kell fizetni, és az éves adóbevallásban önálló tevékenységből származó jövedelemként kell feltüntetni. Az adó mértéke 16 százalék, az egészségügyi hozzájárulás pedig egymillió forint jövedelem felett 14 százalék.

Más a helyzet a turisztikai jellegű bérbeadásnál, ami az egyéb szálláshely-szolgáltatás kategóriába tartozik, üzletszerű gazdasági tevékenységet, rendszerint nem huzamos jellegű, pihenésre szolgáló szálláshelyet és ezzel összefüggő szolgáltatásokat jelent. Az ingatlantulajdonosok ebben az esetben többféle tevékenységi forma és adózási mód közül választhatnak, a legtöbben adószámos magánszemélyként adnak szállást a vendégeknek. A szálláshely-szolgáltatás az adott település jegyzőjének engedélyéhez kötött és csak adószámmal lehet végezni.

Az adózási szabályokkal azért is szükséges, hogy tisztában legyünk, mert bizonyos költségek (adók) nem háríthatóak át a bérlőre (ilyen például a közös költség, az ingatlan adó, stb.), mégis szinte mindenki áthárítja ezeket. 

 
 
 
Dr. Pajor Dávid ügyvéd

Manapság a jogi kérdések már komplex megoldásokat követelnek, amelyek nem csak az egyes jogszabályok önálló ismeretét követelik meg, hanem az azok alapján adott válaszok globális hatásait is ismerni kell. Több mint tíz éves szakmai tapasztalatommal állok rendelkezésére.

Elérhetőségeim

Cím: 1027 Budapest, Margit körút 26. I/4.
Telefon: +36 70 366 11 91
E-mail: iroda@drpd.hu​
Bank: HU85 10100792-02323000-01003004

  

Kövessen az alábbi helyeken is

btc

Ezt a honlapot Dr. Pajor Dávid (KASZ: 36066627; adószám: 50066469-1-41), a Budapesti Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvéd tartja fenn, az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belsõ szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak. A honlapon közzétett információk kizárólag általános tájékoztatásra szolgálnak, amelyek semmilyen esetben sem minősülnek konkrét tanácsadásnak, vagy ajánlatnak.
Dr. Pajor Dávid ügyvéd © 2009-2022