Vezető tisztségviselő, ügyvezető felelőssége
Ameddig korábban a társaság tartozásaiért az ügyvezető, illetve a tag szinte egyáltalán nem felelt, illetve felelősségi kérdéseik lényegében elméleti voltak, az évek során gyakorlati tartalommal lettek megtöltve a mögöttes felelősségük megállapítását lehetővé tevő jogszabályhelyek.
A felszámolási eljárások során már redszeresen felmerül, hogy a társaság korábbi vagyonát az ügyvezető, vagy a tagok milyen vagyonkimentési technikával tüntették el.
A vezető tisztségviselőnek a Csőtv. 33/A.§ szerinti mögöttes felelősségének megállapíthatóságának egyik fontos, de nem kizárólagos feltétele, hogy a terhére rótt jogügylet időpontjában és onnantól a felszámolás elrendeléséig folyamatosan fenn kell állnia a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetnek, annak megszakadása az ügyvezető mentesülését eredményezi.
Fontos kiemelni, hogy nem csak aktív, tevőleges magatartás, hanem a passzivutás, mulasztás is alkalmas lehet a mögöttes felelősség megállapítására, tipikusan, amennyiben az adós marasztaló elsőfokú nem jogerős határozatot követően nem képez a kötelezettségre céltartalékot.
Nem csak felszámolás, vagy csődeljárás során, hanem a NAV által megállapítással zárult ellenőrzések esetén is felmerül a vezető tisztségviselők, vagy adott esetben akár a tagok büntetőjogi felelősségének kérdései is.
Egyes, komplexebb társasági jogi döntés, vagy gazdasággi esemény realizálása előtt ezeket a kérdéseket is célszerű végigvenni. Ezen felelősségi kérdések megállapításakor fontos szempontok merünek fel az ügyvezetési feladatok elátásával kapcsolatosan, amiről részletesen írtam a vezető tisztségviselők felelősségéről szóló cikkemben.
Tulajdonosi, vagy vezető tisztségviselői felelősségi kérdésekben is gyakorlattal állok rendelkezésére, illetve képviseletet is ellátok a mögötes felelősség megállapítása iránti perben - mindkét oldalon.