A 2023. évi adózási szigorítás, majd annak részleges enyhítését követően 2025-ben úgy látszik, hogy a NAV a bizalmi vagyonkezelés intézményét vette fókuszba az éves ellenőrzési tervében, első sorban az adóelkerülés és a vagyonrendeléssel megvalósított fedezetelvonások felderítésére. Ennél távolabbra mutató probléma, hogy a vagyoni értékű jogok vagyonrendelésének adókötelezettségére vonatkozóan ismét sajátos jogértelmezést tett.
A Kúria 2025. januárjában közzétett ítéletében egyértelműen állást foglalt az egyre elszaporodó banki csalás sorozatokkal kapcsolatosan a bankok és a fogyasztók felelősségéről - és álláspontja erősen a fogyasztóknak kedvez.
A gazdasági szereplők nehéz helyzetében nézőpont kérdése, hogy mennyire jelent segítséget a követelések érvénesítésének jogszabályi szinten töténő nehezítése azzal, hogy a felszámolási eljárás megindításának összeghatárát ismét megemelték, ezúttal jelentősen.
Az elkövetkezedő fél évben teljes átalakuláson megy keresztül az állampolgárok elektronikus ügyintézése, a digitális állampolgárság - DÁP platform indulásával és a központilag biztosított elektronikus aláírások változásával.
A magyar jogrendszerből igazából hiányzott valós segítség a fizetési nehézségben, de esetleg még nem fizetésképtelen helyzetben lévő cégek számára, működésük restrukturálására és megmentésükre. A csődeljárás céljának betöltésére alkalmatlan, nehézkes és igazából csak lehetőséget biztosít az adósnak bizonyos visszaélésekre - “egy sikeres csődeljárásban valahol mindig el van rejtve a csődbűncselekmény”. Ezt az űrt hivatott betölteni a szerkezetátalakítási eljárás.
A gazdálkodó szervezetek (cégek, egyéni vállalkozók) rézére 2023. október 1. napjától már nem csak az ügy indítása történik kizárólag elektronikus úton, hanem amennyiben adósként kapnak Fizetési meghagyást (FMH), abban az esetben erről az értesítés is kizárólag elektronikusan, az Ügyfélkapus tárhelyükre érkezik.
A gazdasági társaságok vezető tisztségviselői (a Kft ügyvezető és akár az árnyék vezető tisztségviselő) nem csak a társasággal szemben tartoznak felelősséggel tevékenységükért, hanem a hitelezőkkel szemben is mód van anyagi helytállási kötelezettségük megállapítására. Egy Kft ügyvezető felelőssége manapság egyre több felszámolási eljárás során kerül előtérbe.
Az elektronikus eljárások minden ügykörre való kiterjesztését célzó, a vonatkozó Uniós eIDAS irányelveken alapuló kormányzati törekvés újabb mérföldköve érkezik el, amelyhez az ügyfelek felkészülése is szükséges azzal, hogy elektronikus aláírással rendelkezzenek.
Az Ügyvéd Podcastban Dr. Gerhard-Kotroczó Ágnes vendége voltam, ahol a kriptoeszközök jogi szabáyozásáról, valamint a digitális javak öröklési kérdéseiről beszélgettünk.
Az Ügyvédi továbbképzési rendszer keretében a Budapesti Ügyvédi Kamarában tartottam kollégámmal kreditpontos előadást a kriptoeszközök jogi és számviteli kérdéseiről, már a frissem elfogadott MiCA rendelet szabályaival kiegészítve